(011) 465 9830, (011) 467 4889, (011) 467 4657 GPS Co-ordinates -25.9875475, 28.0436257 admin@cedarwoodschool.co.za

College Staff Members

Management

Dr Phillip Kotze

Dr Phillip Kotze

Headmaster

Elmo van Roon

Elmo van Roon

Deputy Headmaster

Myles Ellis

Myles Ellis

Business Manager

Dorothy van Wyk

Dorothy van Wyk

IT Support Manager

Helgaard Müller

Helgaard Müller

Estate Operations

Anita Grove

Anita Grove

Head of VOC

Roxanne da Cruz

Roxanne da Cruz

Head of Senior Phase / Grade 7DC

Angela Lovell

Angela Lovell

Head of FET Phase / Grade 12L

Meagan Demartinis

Meagan Demartinis

Head of School Based Support Team & Educational Psychologist

Claire Maher

Claire Maher

Learning Support Co-ordinator Educational Psychologist

Administration

Marlene Stapfelt

Marlene Stapfelt

Assistant Bursar

Paulina Majadibodu

Paulina Majadibodu

Administration

Gift Nukeri

Gift Nukeri

Administration Clerk

Dawn Beckwith

Dawn Beckwith

Academic Compliance Officer

Teachers

Roxanne da Cruz

Roxanne da Cruz

Head of Senior Phase / Grade 7DC

Margaretha Kok

Margaretha Kok

Register Class - Grade 7K

Lauren van Graan

Lauren van Graan

Register Class - Grade 8vG

Lizette van Wyk

Lizette van Wyk

Register Class - Grade 8vW

Victoria Cullen

Victoria Cullen

Register Class - Grade 10C

Raymond Human

Raymond Human

Subject Teacher

Maritza van der Merwe

Maritza van der Merwe

Subject Teacher

Angela Lovell

Angela Lovell

Head of FET Phase / Grade 12L

 Elmo van Roon

Elmo van Roon

Deputy Headmaster / Grade 12VR

David Thomson

David Thomson

Register Teacher 9T

Mazizi Chembe

Mazizi Chembe

Senior Phase Academic Support

Marlies van Tonder

Marlies van Tonder

Subject Teacher

Nomsa Nyabeni

Nomsa Nyabeni

Subject Teacher

Samantha McMurdie

Samantha McMurdie

Register Class - Grade 8M

Edwin Nkgasi

Edwin Nkgasi

Subject Teacher

Doburn Mudziviri

Doburn Mudziviri

Subject Teacher

Byron Nyariri

Byron Nyariri

Physical Education

Patrick Sumbana

Patrick Sumbana

IT Technician

Jason Raubenheimer

Jason Raubenheimer

Register Class - Grade 10R

Miriam Shumba

Miriam Shumba

Vocational Pathway

Bashimane Sekowe

Bashimane Sekowe

Register Class 11S

Reggie Goodwin

Reggie Goodwin

Register Teacher 10G

Mariska Ueckerman

Mariska Ueckerman

Vocational Facilitator

Kirsten Roberts

Kirsten Roberts

Subject Teacher

Jonathan Evans

Jonathan Evans

FET Phase Academic Support

Thulile Gambushe

Thulile Gambushe

Learning Support Teacher

Vuyi Halana

Vuyi Halana

Educational Psychologist

Grounds

Alphens Tsebe

Alphens Tsebe

Daphney Mogase

Daphney Mogase

Clever Mncube

Clever Mncube

Dorris Chaba

Dorris Chaba

Errol Khoza

Errol Khoza

Sandrese Nyirongo

Sandrese Nyirongo

Mavis Mokobe

Mavis Mokobe

Solomon Maake

Solomon Maake

Modise Mokone

Modise Mokone

Nowell Ndlovu

Nowell Ndlovu

Georgina Logolong

Georgina Logolong